prebratý článok Dr. Roberta Tisseranda, tisserandinstitute.org
V čase písania tohto článku nie je známy žiadny liek na COVID-19 (hoci sa testuje veľa možností) a v súčasnosti neexistuje výskum o vplyve éterických olejov na tento konkrétny vírus. Preto nenavrhujeme žiadnu liečbu infekcie SARS-CoV-2 esenciálnymi olejmi. Súčasná úroveň starostlivosti o COVID-19 je iba podporná.
Esenciálne oleje považované za „antivírusové“ nie sú univerzálnymi vírusovými zabíjačmi. Predtým, ako vysvetlíme existujúci výskum „antivírusových éterických olejov“, je potrebné objasniť rozdiel medzi virucidnými a antivírusovými. „Antivírusový“ znamená, že zlúčenina inhibuje proliferáciu vírusu, zatiaľ čo „virucidný“ znamená, že vírus je zničený alebo deaktivovaný. V mnohých prípadoch môžu byť éterické oleje účinné pri zabíjaní jedného konkrétneho vírusu, ale nie iného. Esenciálny olej z čajovníka (Melaleuca alternifolia) inhibuje proliferáciu vírusov chrípky vo vnútri buniek (robí ho antivírusovým), ale iba mierne inhibuje HSV-1 a HSV-2 (Garozzo a kol. 2009). Esenciálny olej čajovníka nebol schopný inhibovať proliferáciu neobalených vírusov poliovírusu 1, adenovírusu 2, echovírusu 9 a Coxsackie B1 (Garozzo a kol. 2009). Väčšina súčasného výskumu antivírusových éterických olejov sa týka vírusov, ktoré spôsobujú kožné ochorenia (herpes simplex I a II: HSV-1 a HSV-2), čo má malý význam pre vírusy, ktoré spôsobujú infekcie dýchacích ciest.
Eukalyptové éterické oleje môžu byť užitočné pri liečbe menších príznakov.
Okrem toho zistenie výskumu antivírusovej aktivity sa nerovná nájdeniu „receptu esenciálneho oleja na vírus“. Napríklad štúdia in vitro / in vivo skúmajúca vtáčie koronavírusy, ktoré spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest kurčiat a iných malých vtákov na celom svete, ukázala, že patentovaná zlúčenina vykazuje virucidnú aktivitu a bola účinná pri kontrole bronchitídy súvisiacej s koronavírusmi (Jackwood et al 2010). Ďalšia štúdia in vitro skúmajúca rovnaké vtáčie koronavírusy zistila, že rastlinný materiál extrahovaný etanolom môže interferovať s infekciou koronavírusu. Najúspešnejšie boli extrakcie etanolu z mäty piepornej (Mentha piperita), tymiánu (Thymus vulgaris) a rastliny zvanej okrasná kliešťovka (Desmodium canadense) (Lelešius et al 2019).
Najbližšou aplikovateľnou štúdiou je štúdia in vitro skúmajúca SARS-CoV (vírus ohniska nákazy 2002/2003) a účinok niekoľkých éterických olejov. Autori uvádzajú, že destilovaný olej extrahovaný z bobúľ Laurus Nobilis bol účinný proti vírusu SARS-CoV (Loizzo a kol. 2008). Bobule L. nobilis sa získavali z oblasti v Libanone a éterický olej obsahoval ako hlavné zložky p-ocimén, 1,8-cineol, a-pinén a p-pinén. Esenciálny olej z vavrínovej bobule však nie je komerčne dostupný a éterický olej z vavrínového listu nie je rovnakou látkou. Je možné, že použitý olej bol kombináciou éterického oleja a mastného oleja vyrobeného z bobúľ Laurel tradičnými metódami, pretože bolo identifikovaných iba 56% prchavých zlúčenín (Tisserand a Young 2012, s. 322).
Výskum v oblasti koronavírusov sa môže nakoniec zamerať na antivírusovú účinnosť éterických olejov, ale do dnešného dňa sú údaje in vitro o antivírusovej a virucidnej aktivite éterických olejov obmedzené a údaje o ľuďoch in vivo neexistujú.
Ako nám môžu pomôcť výskumy esenciálnych olejov iných vírusov?
Obmedzený výskum, ktorý je k dispozícii, naznačuje, že obalené vírusy sú inaktivované niektorými éterickými olejmi a ich zložkami, zatiaľ čo neobalené vírusy ako vírus Coxsackie B1 a ľudské papilloma vírusy (HPV) nie sú. Pretože neexistuje žiadny klinický výskum zameraný na koronavírusy a éterické oleje, použitie chrípky ako náhrady môže poskytnúť určité informácie. Rovnako ako chrípka, koronavírusy sú obalené vírusy a po vstupe do buniek sprostredkovaného endozómami musia byť nepotiahnuté, aby sa dostali do cytoplazmy. Môžete o tom premýšľať ako o ochrane. Aby ste sa dostali k peniazom vo vnútri trezoru, musíte najprv poznať kombináciu zámku. Obalené vírusy musia mať odstránenú obálku, aby sa vnútorná časť vírusovej častice dostala do cytoplazmy hostiteľskej bunky, kde sa môže množiť. Koronavírusy ovplyvňujú dýchacie cesty rovnako ako chrípka a tiež spôsobujú „búrky s cytokínmi“, po ktorých nasleduje pneumónia a niekedy aj smrť.
Mechanizmus odmotávania koronavírusov je nejasný, líši sa však od mechanizmu používaného chrípkou v dôsledku rozdielu v obsahu vírusových proteínov a nemôžeme predpokladať, že rovnaké zlúčeniny v tomto kroku interferujú s koronavírusmi.
Návrhy spoločnosti Becker 2017 zamerané na zmiernenie zápalu, poškodenia pľúc a zápalu pľúc boli založené na výskume in vitro a in vivo esenciálneho oleja klinčeka páleného (Syzygium aromatum), eugenolu, pačuli a trans-cinnamaldehydu (Hayashi et al 2007 , Li a kol. 2012, Wu a kol. 2012, Dai a kol. 2013). Je dôležité poznamenať, že prevencia a liečba nie sú to isté. Esenciálny olej, ktorý ničí vírusové častice vo vzduchu alebo na koži, je iný koncept ako ten, ktorý po vstupe do tela interferuje s účinkami vírusu. V súčasnosti nemôžeme navrhnúť žiadne aromaterapeutické formulácie na prevenciu alebo liečbu infekcie SARS-CoV-2.
Liečba symptómov a psychická pohoda
Pretože nie je známy žiadny liek na COVID-19, lekárske zásahy sa zameriavajú na zvládnutie symptómov a v závažných prípadoch nevyžadujú respiračnú podporu prostredníctvom ventilátorov. V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať riešiť závažný prípad ochorenia a akonáhle sa objaví dýchavičnosť, musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak sú prítomné iba mierne príznaky, mohli by ste na ich zmiernenie použiť éterické oleje – lokálnou aplikáciou na hrudi obsahujúce éterické oleje bohaté na pinén alebo cineol, ako je eukalyptus (eukalyptus globulus) alebo rozmarín (Rosmarinus officinalis), parná inhalácia rovnakými olejmi atď. Môžete tiež použiť inhaláciu na boj proti nevyhnutnému stresu a úzkosti. Použitie éterického oleja levandule (Lavandula angustifolia) s citrusovými éterickými olejmi, často sladkými pomarančmi (Citrus sinensis) alebo citrónmi (Citrus limon), bolo účinné pri znižovaní situačnej úzkosti, ako aj chronickej úzkosti (Lehrner et al 2005, Perry and Perry 2006, Goes a kol. 2012).
Najlepším spôsobom, ako zmierniť pandémiu, je postupovať podľa odporúčaní WHO a iných orgánov verejného zdravotníctva – sociálneho dištancovania a hygieny rúk.
ZHRNUTIE
Vírusy závisia od hostiteľských buniek, ktoré infikujú, aby sa rozmnožili, a existuje niekoľko štádií vírusovej infekcie hostiteľských buniek. SARS-CoV-2 je obalený vírus, ako je vírus chrípky A (IAV), a existuje sľubný výskum in vitro na niektorých éterických olejoch a na to, ako interferujú s mechanizmami používanými IAV na infikovanie buniek. Aj keď niektoré z týchto „antivírusových“ mechanizmov sa môžu prípadne premieňať na SARS-CoV-2, zatiaľ nevieme, či sú éterické oleje klinicky účinné pri chrípke, a nemáme jasnú predstavu o spôsobe podania, dávkovaní, bezpečnostné, dodávkové systémy a pod. A vieme, že medzi IAV a SARS-CoV-2 existujú určité zásadné rozdiely. Preto by akékoľvek predpoklady v tomto bode boli obrovským zavádzaním. Aj keď tvrdenia, že éterické oleje vám pomôžu chrániť pred liečbou COVID-19 alebo ich liečiť, nie sú založené na dôkazoch.
Neznamená to však, že éterické oleje nemôžete alebo nemali používať na respiračnú a psychickú podporu.